Dag- / week- / maandbladenPremium

Weekendkrant OP PAPIER blijft populair

MAAR DAGBLADUITGEVERS ZETTEN VOLOP IN OP DIGITALE TRANSITIE

De weekendkrant
De weekendkrant, meestal goed gevuld, blijft populair op papier

Is er nog toekomst voor de papieren krant? Heeft het nog zin om papieren kranten te verkopen in uw winkel?
Kiosk sprak met Koen Meeusen, Sales & Care Director B2C bij Mediahuis (uitgever van De Standaard, Het Nieuwsblad, Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg) en Steve Desmet, Channel Manager Retail België bij DPG Media (uitgever van Het Laatste Nieuws en De Morgen). 

Koen Meeusen Koen Meeusen van Mediahuis
Koen Meeusen, Sales & Care Director B2C bij Mediahuis

Steve Desmet van DPG Media
Steve Desmet, Channel Manager Retail België bij DPG Media

Gestegen papierprijzen

Heren, wat zijn de oorzaken van het financieel moeilijke jaar 2022? Welke marktomstandigheden speelden hierbij een rol? En wat voorspelt 2023?

Koen Meeusen: "Het afgelopen jaar was een uitdagende periode voor Mediahuis. De energie- en papierkosten stegen terwijl de koopkracht daalde. De papierprijs is het afgelopen jaar meer dan verdubbeld en de dalende koopkracht had een negatief effect op drie belangrijke bronnen van inkomsten: de verkoop van abonnementen op papier, de losse verkoop en de verkoop van advertenties."

Steve Desmet: “Een jaar met twee gezichten, zo typeert onze CEO Erik Roddenhof het afgelopen jaar. Terwijl de publishingactiviteiten (nieuwsmedia en tijdschriften) last hadden van sterk stijgende kosten bij een stabiele omzet, presteerden radio en televisie erg goed. De druk van de inflatie en de onzekere economische context voelden we echter door het hele bedrijf heen. We hebben gelukkig een deel van deze druk kunnen opvangen en het effect op ons resultaat kunnen beperken."

"De digitale groei zette bij al onze activiteiten net als afgelopen jaren goed door, wat heel belangrijk is voor het realiseren van onze digitale transitie. Het toont aan dat we op de goede weg zijn en dat geeft vertrouwen naar de toekomst toe.”

Digitale omslag

Welke weg bewandelen jullie om hieruit te geraken?

Koen Meeusen: "Als organisatie blijven wij inzetten op sterke en onafhankelijke journalistiek, waarvoor mensen bereid zijn te betalen. Ook bij ons zullen de digitale kanalen hierbij steeds belangrijker worden. In 2022 nam de groei van onze digitale verkoop opnieuw stevig toe (+10% t.o.v. 2021, eenzelfde trend is bij DPG Media merkbaar, n.v.d.r.). Tegelijkertijd zien we ook dat die digitale abonnees langer aan boord blijven. De loyaliteit van onze digitale lezers neemt dus toe. Voor Mediahuis is dit een zeer bemoedigende trend."

"Anderzijds doen we er ook alles aan om de kosten onder controle te houden. Zo maken we maximaal gebruik van de schaal die onze groep te bieden heeft (o.a. inkoop van papier) en trachten we onze kranten zo efficiënt en rendabel mogelijk te drukken."

Steve Desmet: "In 2023 zullen de effecten van hoge inflatie, gestegen loonkosten en papierprijzen het hele jaar voelbaar zijn, wat verder zal wegen op het resultaat. Grote onbekende is hoe de advertentiemarkt zal evolueren in deze moeilijke economische context. De verdere digitalisering van de groep blijft de belangrijkste prioriteit, maar efficiënte bedrijfsvoering zal ook grote aandacht krijgen.”

"We kijken voortdurend naar extra verdienmodellen.
Zo bekijken we momenteel onder andere de rol van winkelabonnementen richting het verkooppunt"
Steve Desmet - DPG Media

Het verschil in prijs tussen een abonnement en dagelijks uw krant in de kiosk halen, is zodanig groot geworden dat je als lezer logischerwijs voor een abonnement kiest. In België wordt die krantenbedeling daarbij ook nog eens gesubsidieerd door de staat (via een contract met bpost). Door deze prijszetting wordt het voor krantenwinkeluitbaters nog moeilijk om effectief een krant verkocht te krijgen. Is het einde van de papieren krant in zicht? Of gelooft u nog in de papieren krant (in de krantenwinkel)?

Koen Meeusen: "Het klopt dat de prijs van een abonnement en de prijs van de krant in de winkel grondig van elkaar verschillen. Onze prijsstrategie houdt rekening met de kosten, de noden van de klant en de evolutie van de markt. In 2000 was ongeveer 50% van onze verkoop losse verkoop en 50% papieren abonnementen. In 2022 was deze verhouding helemaal anders: 5% losse verkoop, 30% digitale abonnementen en 65% papieren abonnementen."

"Het aandeel digitale abonnementen is vooral de laatste drie jaren stevig gegroeid. Vijf jaar geleden verkochten we gemiddeld ongeveer 36.000 exemplaren per dag via de dagbladwinkels. In 2022 waren er dat ongeveer 20.000."  

Kranten in de krantenwinke
Vijf jaar geleden verkochten ze bij Mediahuis nog gemiddeld ongeveer 36.000 exemplaren per dag via de dagbladwinkels.
In 2022 waren er dat ongeveer 20.000

Steve Desmet: “DPG Media is zich zeer bewust van de rol van het fysieke dagblad. We weten dat honderdduizenden mensen nog steeds met veel plezier de krant in papiervorm tot zich nemen. Ook retail speelt in onze distributieketen een belangrijke rol. Met een team van specialisten werken we nauw samen met onze retailpartners, waarbij we nog altijd volop investeren in de categorie lezen via bijvoorbeeld presentatiemeubels, promoties op de winkelvloer en above-the-linecampagnes die zorgen voor extra traffic naar het verkooppunt. Hier zien we op korte termijn geen verandering in komen. We kijken ook voortdurend naar extra verdienmodellen en zo bekijken we momenteel onder andere de rol van winkelabonnementen richting het verkooppunt."

Koen Meeusen: "Het is een internationale trend dat de populariteit van de papieren krant afneemt. Ook in Vlaanderen zien we dat het tempo van die daling versnelt. Hoe lang papier nog zal blijven bestaan? Dat hangt af van verschillende factoren waarbij de vraag naar de papieren kranten en de kostprijs voor druk en distributie doorslaggevend zijn."

"Op dit ogenblik is er zeker nog vraag. De weekendkrant op papier blijft populair. Een combinatie van een papieren weekendkrant en een digitaal abonnement is een echte succesformule."

"Zolang er een vraag is naar losse verkoop zullen de uitgevers die invullen, op voorwaarde dat dit op een rendabele manier kan gebeuren, zowel voor de uitgeverij als voor de dagbladverkopers. De meeste dagbladverkopers beseffen dat de toekomst van de krantenverkoop er anders zal uitzien en organiseren zich daar op. In de sector zijn er voldoende voorbeelden van innovatieve ondernemers die hun aanbod uitbreiden en diversifiëren. Dat lijkt mij hoogstnoodzakelijk om klaar te zijn voor de toekomst."

"Een combinatie van een papieren weekendkrant en een digitaal abonnement is een echte succesformule"
Koen Meeusen - Mediahuis

Persmeubel in de krantenzaak
Bij DPG Media wordt nog volop geïnvesteerd in presentatiemeubels, promoties op de winkelvloer en
above-the-linecampagnes die zorgen voor extra traffic naar het verkooppunt

Waar gaan Mediahuis en, bij uitbreiding, het volledige medialandschap naartoe? Wat zijn de toekomstplannen en heeft onze lezer daar nog een plaats in?

Koen Meeusen: "Wij luisteren in de eerste plaats zeer aandachtig naar de wensen van onze lezers. Hoe willen zij dat we de journalistiek tot bij hen brengen en wat zijn hun verwachtingen ten aanzien van Mediahuis?  Dat zal in de toekomst ongetwijfeld in de eerste plaats digitaal zijn. Dat is zo voor de volledige sector. Onze investeringen in onze digitale platformen en producten zijn de laatste jaren daarom ook fors toegenomen en zullen ook blijven groeien."

Losse verkoop kranten
De losse verkoop van kranten gaat al 10 jaar achteruit (als startpunt wordt 2012 fictief op 100 gezet) 

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • checkwekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • checkdigitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • checkuw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • checkmaximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 
Geschreven door Dimitri Van Moerkercke11 april 2023
Print Magazine

Recente Editie
19 mei 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine